ALİAĞALILAR HAKKI ÜLKÜ İÇİN MEYDANA İNDİ

Yayınlandı: 9 sene önce

Kategori: Genel

Tanım:

Parti Meclisi kararının CHP resmi sitesinde yayınlanmasının ardından örgütlenen Ülkü taraftarları bir kaç saat içinde organize ettikleri imza kampanyası ile birlikte Genel Merkez’i de faks ve telefon yağmuruna tuttu. Önceki akşam saatlerinde Aliağa Beşiktaşlılar Lokali’nde toplanan Hakkı Ülkü ve sevenleri tepkilerini yüksek sesle dile getirirken, kalabalık arasında CHP Aliağa İlçe Örgüt yöneticilerinin de bulunduğu görüldü.İmza kampanyasıyla birlikte bir miting de organize edilirken, dün akşam saat 17,00’de Demokrasi Meydanı’na tüm Aliağalılar davet edildi. Davet metninde “Aliağa’da demokrasi ayıbına son vermek adına Hakkı Ülkü’ye destek için 11.02.2014 Salı günü saat 17:00’de Demokrasi Meydanı’nda buluşuyor ve İlçe Binasına Yürüyüp Tepkimizi göstereceğiz” denildi.Bu çağrı üzerine dün akşam üzeri demokrasi meydanında yaklaşık bin kişi bir araya geldi. Hakkı Ülkü’ye desteklerini belirten kalabalık, “Aliağa hakkını geri istiyor “, “Aliağa aşkıyla,herkes hakkıyla”, “Dik dur eğilme,partilin seninle”, “Aliağa uyuma hakkına sahip çık!” sloganları attı. Kalabalığa hitaben basın bildirisini Salih Karadayı okudu. Bildiride,“ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu’nun “ya bu liste ya ben” dayatması ile adayların adı değiştirilmiştir. Hiçbir demokratik toplumda görülemeyecek bu karar, güçlü emek örgütlerine sahip, demokratik refleksi üst düzeyde olan Aliağa halkının kabul edeceği bir karar değildir. Kentle ilgili birçok kararı “demokrasi platformu” adı verilen bileşenleri ile alma geleneği olan Aliağalılar bunu kendilerine hakaret sayar. Kendisini partinin üstünde gören ve Aliağa halkını hiçe sayarak aday belirleme lüksüne hiç kimse sahip olamaz” denildi. Alanda desteklerini belirten vatandaşların yanına gelen Hakkı Ülkü açıklamalarda bulundu. Ülkü,“ Ben çok istediğimden dolayı değil, halkımız çok istediğinden dolayı aday adayı oldum. Hakkımız dedi ki burada bir belediye yönetimi var. Bu belediye bu işi yapamıyor. Çeşitli şekilde belediye hakkında dedikodular var. Belediye mafyalaştı denildi. Bende sizlerin bu söylemlerine kulak vererek aday adayı oldum. Halkımıza nasıl bir belediye anlayışı olmalının yerine nasıl bir belediye yapılmamalı şeklinde bir tercih yaptılar. O tercihi huzurunuzda kınıyorum” diyen Hakkı Ülkü şöyle devam etti: “Aliağa’da yapılan beş ayrı anketin hepsinde yüzde 60 ila 75 aralığında ben çıktım. Genel Merkez aday belirleme komisyonunda 5-0 ben çıktım. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki 18 kişilik Merkez Yürütme Kurulu’ndan oybirliği ile yine ben çıktım. Ve son aşama olan Parti Meclisimize benim adım gönderildi. Bu noktadan sonra İzmir’deki zat devreye girerek, benim adımı değil de, şu an atanan arkadaşımızın adını tek isim olarak sunulmasını sağlıyor. Benim ismim Parti Meclisi’nde sunulmuş olsaydı en az 40 oyla Aliağa’nın adayı ben gösterilecektim. Tüm bu ayak oyunlarına karşı şimdi soruyorum sizlere bu durumda ne yapardınız? Ben ve bana destek veren arkadaşlarımız buna tepki gösterdiği için buradayız.”
BAŞKA PARTİDEN ADAY OLMA SİNYALİ
Tüm demokratik tepkini koyacaklarını belirten Hakkı Ülkü, “Sizlerle birlikte ne yapacağımıza, nasıl davranacağımıza sizlerle beraber karar vereceğiz” diyerek, sonuç alınamazsa bir başka partiden veya bağımsız aday olabileceğinin sinyalini de verdi.

SLOGANLARLA YÜRÜDÜLER
Hakkı Ülkü’ye destek veren yaklaşık bin kişi Demokrasi Meydanı’ndan kortej halinde alkışlar ve slogan atarak İstiklal Caddesi üzerindeki CHP binasına kadar yürüdüler.